Od dawna wiadomo, że wielu cennych rzeczy można dowiedzieć się przeglądając książki z dawnych lat.
Na taką właśnie ciekawostkę trafiłam w książce Gunnara Gunnarssona Saga Islandzka: powieść wydanej w roku 1930 przez Instytut Wydawniczy "Renaissance". Dekalog Jak czytać? zamieszczam ponizej życząc miłej lektury :)
Posiadam i czytałem "Sagę Islandzką" G. Gunnarssona. To nie jest cytat z tej powieści. Podejrzewam, że mogła po prostu znajdować się w niej zakładka, albo strona dodrukowana przez wydawnictwo, na końcu bądź początku książki( mój egzemplarz jej nie zawiera) "Dziesięć przekazań dla Czytelnika". Ja znalazłem te zasady czytania w pierwszym numerze PORADNIKA OŚWIATOWEGO” — organu Komisji Kulturalno- Oświatowej przy Radzie Porozumiewawczej Związków Polskich, przeznaczonego dla polskiego społeczeństwa emigracyjnego we Francji i wydanego w Lille, w lutym 1937 roku. Widnieje także jako zakładka dzienniczka lektur(z lat 1935-1936) małej dziewczynki, Wandy Bissenik . Do obejrzenia w prywatnych zbiorach Anny Flic-Lazor w Muzeum Zamoyskich w Kozłowce. Wygląda na to, że tekst był bardzo popularny wśród polskiego ziemiaństwa w okresie trwania II Rzeczypospolitej, gdyż mam też fotkę zawierającą te zasady w jednym z kalendarzy drukowanych w II RP.
Posiadam i czytałem "Sagę Islandzką" G. Gunnarssona. To nie jest cytat z tej powieści. Podejrzewam, że mogła po prostu znajdować się w niej zakładka, albo strona dodrukowana przez wydawnictwo, na końcu bądź początku książki( mój egzemplarz jej nie zawiera) "Dziesięć przekazań dla Czytelnika". Ja znalazłem te zasady czytania w pierwszym numerze PORADNIKA OŚWIATOWEGO” — organu Komisji Kulturalno-
OdpowiedzUsuńOświatowej przy Radzie Porozumiewawczej Związków Polskich, przeznaczonego dla polskiego społeczeństwa emigracyjnego we Francji i wydanego w Lille, w lutym 1937 roku.
Widnieje także jako zakładka dzienniczka lektur(z lat 1935-1936) małej dziewczynki, Wandy Bissenik . Do obejrzenia w prywatnych zbiorach Anny Flic-Lazor w Muzeum Zamoyskich w Kozłowce.
Wygląda na to, że tekst był bardzo popularny wśród polskiego ziemiaństwa w okresie trwania II Rzeczypospolitej, gdyż mam też fotkę zawierającą te zasady w jednym z kalendarzy drukowanych w II RP.